Yoga & Sağlık

Bu yolculukta bize katılın...

Günlük hayatta daha fazla rahatlama için 9 yoga egzersizi

Yoga egzersizleri: kökeni, anlamı ve faydaları

Yoga, çok farklı egzersizler içeren Hint felsefi bir öğretidir . Bizimle birlikte yoga, son yıllarda beden ve zihin için popüler bir egzersiz haline geldi . Çünkü yoga sadece kaslarınızı, dengenizi ve duruşunuzu değil aynı zamanda zihninizi de eğitir. Stresli bir günlük yaşamın ardından ideal denge. Aşağı gelin ve vücudunuz için bir arada iyi şeyler yapın.

Yoga dersleri sırasında asana kelimesini defalarca duyacaksınız . Asanalar, bir akışı oluşturan bireysel egzersizlerdir. Asana, “koltuk” veya “toprakla bağlantı” gibi bir anlama gelir. Bireysel yoga egzersizleri mecazi anlamda kendinizi topraklamanıza yardımcı olacaktır. Sadece vücudunuzu eğitmekle kalmaz, aynı zamanda özgüveninizi güçlendirir, konsantrasyonunuzu geliştirir ve günü daha rahat geçirmeyi öğrenirsiniz. Ama hepsi bu değil. Düzenli olarak yoga akışı uygularsanız, sağlığınız için düşündüğünüzden daha fazlasını yaparsınız. Vücudunuzu tonlar ve güçlendirirler. Ve aynı zamanda meditatif unsurlar daha fazla huzur ve denge sağlar.

Yoga egzersizleri: Bilmeniz gereken 9 pozisyon

1. Aşağı bakan köpek
Aşağı bakan köpek, en yaygın yoga egzersizlerinden biridir. Her yoga sınıfına aittir. Çoğu zaman, bu, kısa bir süre dinlenebileceğiniz ve bir sonraki asanaya geçebileceğiniz konumdur. Ayrıca güneş selamlarında – tabiri caizse yoga dersinin ısınmasında aşağıya bakan köpek her zaman ortaya çıkar.

2. Köpek yukarı bakıyor
Sanskritçe Urdhva Mukha Shvanasana’da yukarı bakan köpek de güneş selamlarının bir parçasıdır. Bu yüzden hemen hemen her yoga dersinde ve her Vinyasa dersinde uygulanmaktadır. Özellikle ileri düzey derslerde köpeğin yukarı baktığını bilmek iyidir.

Onu tanıyor olman senin de yapabileceğin anlamına gelmez. Özellikle köpek bakarken, asanın sizi herhangi bir yere götürüp götürmeyeceğine veya yaralanma riski olup olmadığına karar veren sözde küçük şeylerdir.

3. Yoga kobrası
Kobra – Bhujangasana – standart bir yoga uygulamasıdır. Her şeyden önce vücudun arkasını güçlendirir, karın bölgesindeki organları uyarır, zihinsel olarak özgürleştirici ve konsantrasyon üzerinde olumlu etkisi vardır. Karnınıza yatırdığınız kobra ile eller yere kayar, omuzlar ve göğüs kaldırılır, sırt, bacaklar ve kalçalar hareketlenir. Yoga kobrası, klasik hatha yoga güneşi selamlamasının bir parçasıdır ve ister başlangıç ​​ister ileri düzey olsun, yin yoga, hatha, vinyasa veya akış dersleri olsun, çoğu yoga dersinde görülür.

4. Savaşçılar
Savaşçı, eşit ölçüde güçlenen ve harekete geçiren, topraklayan ve hareket eden yorucu, ayakta duran bir yoga figürüdür. Savaşçının 3 çeşidi vardır. Hepsi fiziksel ve zihinsel olarak zorlayıcıdır. Savaşçıda istikrarlı bir konum bulmak güç, koordinasyon ve esnekliği geliştirir. Fiziksel olarak oldukça rahatsız olan yoga savaşçısı, zihinsel olarak da konsantrasyon, güç ve sebat ister.

5. Güvercin
Sanskritçe Kapotasana’daki yoga güvercini, geriye eğilimlerden biri olan kalça açıcı bir yoga egzersizidir. Kalça ve göğüs çevresindeki kasları esneterek gerginlik ve stresten kurtulmaya yardımcı olur.

6. Yoga çekirgesi
Sanskritçe Shalabhasana’daki yoga çekirgesi güçlü bir yoga egzersizidir. Sırtınızı güçlendirir ve köpeğin yukarı bakması ve tekerlek gibi sırt kıvrımları için mükemmel bir egzersizdir.

7. Yoga köprüsü
Yoga köprüsü, geriye bükülmelere ait bir yoga egzersizidir. Köprü genellikle tekerlek veya ters kemer olan Urdhva Dhanurasana olarak adlandırılır. Bu asanada adından da anlaşılacağı gibi bir kemer şeklini alıyorsunuz.

8. Karga
Yoga kargası, Sanskritçe Bakasana’da nispeten basit bir kol dengesidir. Yoga Crow’da vücudunuzun ağırlığını elleriniz üzerinde dengelersiniz. Kollar hafifçe bükülmüş, dizler triseps tabanında ve havada yüzüyorlar. Kalçalar, yoga kargalarındaki en yüksek noktanızdır.

9. Savasana
Savasana, Almanca’da “ölülerin konumu” anlamına gelir. Artık nihayet bir şekerleme ekleyebileceğini mi düşünüyorsun ? Bu doğru değil. Bu yoga egzersizi, kendinizi kafanızdaki tüm düşüncelerden uzaklaştırmakla ilgilidir. Onlarda kaybolmamalısın, sadece ne düşündüğüne dikkat et.

Vücudunuzu süslü pozlarda hareket ettirdiğiniz sürece, genellikle oldukça kolay çalışır. Ama hala yalan söylediğinde, düşünceler genellikle sadece gerçekten uyanır. Ya da yavaşça uyuyorsunuz. Konu da değil.

Yoga egzersizleri yapmak: dikkat etmeniz gereken şey bu

Yoganın en güzel yanı: Yoga minderi ve yoga egzersizleri için rahat kıyafetler dışında hiçbir şeye ihtiyacınız yok. Bununla birlikte, egzersizlerin kendisinde dikkat edebileceğiniz çok şey var. Yoga egzersizlerinin doğru şekilde uygulanması eklemleriniz için naziktir ve özellikle hareket kabiliyetinizi etkili bir şekilde geliştirir. Bir hareket veya konumdaki küçük değişikliklerin genel konumda ve etkisinde ne kadar büyük bir fark yaratabileceğini tekrar tekrar fark edeceksiniz.

Nefesinize dikkat edin

Nefes alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyor musunuz? Yogada bilirsiniz: çok şey. Doğru nefes almak, düşüncelerinizi şımartmak yerine nefesinize odaklanarak ve yaptığınız şey dışındaki şeyler hakkında defalarca düşünerek daha hızlı rahatlamanıza yardımcı olur.

Bilinçli nefes yoluyla kendinizi buraya ve şimdiye getirirsiniz. Ve bireysel egzersizleri daha iyi ve daha hassas bir şekilde yapabilir ve gerginliğin derinliklerine inebilirsiniz.

Sakin bir ortam sağlayın

Yoga egzersizleri vücudunuzu güçlendirmenize ve zihninizi rahatlatmanıza yardımcı olmalıdır. Tamamen kendinize konsantre olabilmek için sakin bir ortam yaratın. Kendinize biraz zaman ayırın. Elektronik cihazları kapatın ve odadan çıkarın.

Meditasyon aynı zamanda bir yoga pratiğidir. Buradaki odak noktası, özellikle kendi düşüncelerinizi gevşetmek ve kontrol etmektir. Ancak bu, özellikle başlangıçta sizin için zor olabilir. Meditasyon yapmayı öğrenmek hakkındaki makalemizde, bilmen gereken her şeyi öğreneceksin.

İlk yoga akışınız – güneşi selamlama

Yoga güneşi selamlaması, belirli yoga egzersizlerinin dinamik bir dizisidir. Neredeyse tüm dinamik yoga stillerinde, güneş selamı dersin başında yapılır. Tam olarak nasıl göründüğü, stilden stile biraz değişir.

Yoga güneşi selamlaması, tüm büyük kas gruplarını harekete geçirir ve güçlendirir ve meditatif ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir – ne zaman ne yapacağınızı artık düşünmeniz gerekmediğinde. Kısaca: Sabah ilk iş olarak bedeniniz ve zihniniz için bir şeyler yapmak istiyorsanız, güneşe selam vermek güne başlamak için mükemmel bir yoldur.

Yoga egzersizleri: sonuç

  • Yoga Hintli, felsefi bir öğretidir.
  • Yoga egzersizleri bedeni ve zihni eğitir.
  • Düzenli yoga akışları stresi azaltır.
  • Yogada doğru duruş ve hareket büyük bir fark yaratır.