Yoga & Sağlık

Bu yolculukta bize katılın...

Prenatal Yoga Nedir?

Hamile Yogası, gebelik dönemini daha rahat geçirmenizi ve bedeni doğuma hazırlamayı amaçlayan güvenilir bir egzersiz sistemidir. Gebelik sürecinin farklı aşamalarında fiziksel ve zihinsel olarak güçlenmenizi sağlar, solunum kapasitenizi artırır. Hamile yogasının amacı, anne adayını duygusal olarak rahatlatmak, fiziksel olarak alt kasları güçlendirerek onu doğum ve sonrasındaki zorlu sürece hazırlamaktır..

”Prenatal yoga” olarak da adlandırılan hamile yogası; anne adayının duygusal ve fiziksel olarak anneliğe ve doğuma hazırlanmasıdır. Bu doğrultuda anne adayları hamile yogası çalışmalarından birçok fayda görmektedir. Yoga çalışmaları ile omurga desteklenmekte, beden doğuma ve sonrasına hazırlanmakta, gerginlikler hafifletilmekte ve hamilelik dönemi rahat geçirilmektedir. Anne adayını yormayan, yumuşak fakat etkili egzersizler ve özel nefes tekniklerini içerir. Aynı zamanda duygu durumunu dengelemeyi hedefleyen meditatif çalışmalar ve anne adayının hamilelik, doğum ve doğum sonrası döneme ilişkin bilmesi gereken temel bilgiler aktarılır.

Diğer anne adayları ile kaliteli bir sosyalleşme ortamı sağlanır. Bu sosyalleşmenin, doğum korkusu, gelecek kaygısı gibi durumların üstesinden gelmek için son derece faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Hamile yogasına başlamak için fiziksel ve ruhsal sağlık tam olmalıdır. Bu doğrultuda yogaya doktor onayıyla başlanmalıdır. Doktorlar annelerin hamile yogasına gebeliğin 12. haftasından itibaren başlayabileceklerini söylemektedir. Diğer bir yandan yoga uzmanları ve doktor hamile yogasının haftada en az iki ders yapılmasını önermektedir. Düzenli bir şekilde yoga yapmak yoganın tüm faydalarını hissetmek anlamını taşımaktadır.

  • Nefes, kan basıncı ve kalp atışlarını düzenleyerek anne adayını ve bebeği sakinleştirir.
  • Annenin vücudunda olup bitenleri anlamasını sağlar.
  • Doğru nefes alınmaya başlandığı için kan hacmi ve oksijen artar; bu da dolaşımı hızlandırır.
  • Anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirir.
  • Pelvis kaslarını, karnı, sırtı ve daha birçok kas grubunu güçlendirir.
  • Sezaryen doğum yapmak isteyen anneler için faydalıdır.
  • Ciğerlerin nefes kapasitesi artırır.

Dünya Sağlık Örgütü, yogayı, ’Sadece bir hastalığın ya da rahatsızlığın olup olmaması değil, fiziksel, zihinsel, sosyal ve ruhsal olarak tamamıyla iyi olma hali’ olarak tanımlıyor. Çocuk yogası, sinir ve salgı bezlerini uyarır, iç organları düzenler. Bedene de,  aklına öğrettiği gibi esnekliği öğretir. Güç, esneklik ve koordinasyon becerileri sağlayarak, spor ve diğer fiziksel faaliyetler sırasında incinmeyi engeller. Çocuk kuvvetliyse denge ve esneklik kazandırır, denge ve esnekliğe zaten sahipse, ona kuvvet kazandırır.

Daha kolay öğrenme ve yeni şekillerde öğrenmek için olumlu düşünce ve motivasyonu kazanmayı sağlar. Yarışma stresi olmadan, kendileri ve çevreleri için farkındalık geliştirmeyi, kendilerini incelemeyi ve keşfetmeyi öğretir.

Konsantrasyon, odaklanma ve dikkati geliştirmeyi sağlar, böylece öğrenme becerileri gelişir.

Hamile Yogası, 12. haftayı tamamlamış ve doktorundan sözlü onay almış tüm anne adayları için uygundur. Hamile yogası çalışmalarının sadece normal doğum yapacaklar için uygun olduğuna dair yanlış bir inanç vardır. Oysa bu çalışmalar sadece doğum ile değil, tüm gebelik süreci ile ilişkilidir. Sezaryen doğum yapacak anne adayları da, sağlıklı hissedecekleri çalışmaları mutlaka uygulamalıdır.

Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın