Yoga & Sağlık

Bu yolculukta bize katılın...

Meditasyon öğrenin – daha fazla rahatlama ve günlük yaşamınıza odaklanın

Meditasyon nedir?

Meditasyon bilinçli bir rahatlama şeklidir, iç merkezinizi bulmanıza yardım eden tam bir dikkat halidir. Ama tam olarak ne anlama geliyor?
Aşağıdaki duruma aşina olabilirsiniz: Hala iştesiniz ve orada yapacak çok işiniz var. İşten sonra yapacak özel işlerin var. Alışveriş, spor salonu, belki çocukları müzik sınıfından almak ya da sadece arkadaşlarla buluşmak.
Yani kafanız sürekli aynı anda birkaç şey yapmakla meşgul. Organize edin, planlayın ve spontane çalışın. Bunlar genellikle günümüzün günlük yaşamının bir parçasıdır. Bu yüzden bilinçli olarak kapatmanın zararı olmaz. Meditasyonla mümkün olan tam da budur. Bilinçli olarak kapatmak, uzanmanız ve uyumanız gerektiği anlamına gelmez.

Vücudunuzu ve daha da önemlisi zihninizi gevşetmek için duruş almanız ve gevşemeye tüm dikkatinizi vermeniz çok daha fazla anlama gelir. Meditasyon sırasında tamamen kendinize konsantre olursunuz, bilinçli olarak bedeninizi ve zihninizi kapatmayı, pillerinizi şarj etmeyi ve ardından üretkenliğinizi artırmayı öğrenirsiniz.

Meditasyon yapmayı nasıl öğrenebilirim?

Yeni başlayanlar sık ​​sık kendilerine şu soruyu soruyor: Nasıl başlarım? Şanslısınız çünkü bu düşündüğünüzden çok daha kolay. Her şeyden önce, herhangi bir rahatlama yönteminde olduğu gibi, meditasyon yapmak için kullanabileceğiniz sakin bir yer ararsınız. Meditasyon için radyo, TV veya akıllı telefon gibi rahatsız edici faktörleri kapatın. Ve en önemlisi: Kendinize gerçekten birkaç dakikanız olduğu bir zaman bulun .

Meditasyon yapmak için doğru zaman, zaman ayırabileceğiniz zamandır. Örneğin, işten önce veya sonra veya fırsatınız varsa, öğle yemeği molasında da. Bununla birlikte, çoğu zaman meditasyon, sabah rutini olarak da kullanılır . Bununla birlikte, kendiniz öğrenmenin en iyi yolu, farklı zamanlar denemeye devam etmektir.

Her şeyden önce, yer sessiz olmalı, aynı zamanda temiz ve düzenli olmalıdır. Çünkü dağınık bir oda bile hala bir şeyler yapmanız gerektiğini söylüyor. Kendinizi bu kaosun ortasında bulduğunuzda, doğru şekilde kapatmanız zorlaşır. Uzun vadede dairenizi nasıl bulanacağınızı öğrenin .
Duruşunuz rahat ama odaklanmayı sürdürmek için dik olmalıdır. Bu yüzden uzanmak yanlıştır. Terzi veya lotus pozisyonunda düz bir sandalyeye veya yere oturmak daha iyidir.

Meditasyonun süresi temelde önemsizdir. Profesyoneller bazen 2 saate kadar meditasyon yapar. Korku yok. Meditasyondan yararlanmak için ne kadar zaman ayırmanız gerekiyor. Başlamak için günde 5 dakika yeterlidir.

Meditasyon yapmayı Öğrenmek: Talimatlar

1. Mantranızı bulun
Şimdi gerçek meditasyon başlıyor. Her şeyden önce nefes alışınıza dikkat edin. Başlangıç ​​olarak, belirli bir mantrayı okumak ve içselleştirmek için günde 5 dakikanızı ayırmanız yeterlidir. Kendinize nefes aldığınızda “bırak”, nefes verdiğinizde “git” diyor musunuz?

2. Nefesinizi hissedin
İkinci adımda, havaya nasıl yavaşça girdiğinizi hissedin. Sıcak mı soğuk mu? Ne gibi kokuyor? Hava burnunuzdan içeri girdiğinde nasıl hissediyor? Ve havayı tekrar yavaşça verdiğinizde nasıl hissediyor?

3. Vücudunuzu hissedin
Bu meditasyon türünde ustalaştıktan sonra, bir sonraki seviyeye geçebilirsiniz. Şimdi vücudunuza odaklanın. Burada ne hissediyorsun Sıcaklık? Soğuk? Ağrın var mı Vücudun her bir yerine bilinçli bir şekilde konsantre olmaya çalışın. Başınızın tepesinden ayaklarınıza kadar parça parça yürüyün.

4. Duygularınıza odaklanın
Ardından, kendinizi daha da iyi tanıyacaksınız. Şimdi odak noktasını duygularına ver. Şu anda tam olarak nasıl hissettiğinizi hissetmeye çalışın. Stresli misin? Rahat mı? Kızgın mı? Üzgün? Veya başka bir şey? Duyguya izin verin, onu yaşamayı öğrenin ve sonra çözün.
Başarılı meditasyondan sonra, daha önce yaptığınız yola geri dönmemelisiniz. Özellikle hiçbir şeye odaklanmadan bir an için rahat pozisyonda kalın. Şimdi yavaşça gözlerini tekrar aç. İsterseniz gerin ve yavaşça tekrar kalkın.

5. Düzenlilik
Meditasyon sana hala garip geliyor mu? Bu başlangıçta oldukça normaldir. Ne kadar çok yaparsanız, sizin için o kadar tanıdık gelir ve böylece olumlu etkilerin ortaya çıkması her zaman daha kolaydır. Önemli olan şudur: Haftada 1 saat yerine günde 5 dakika harcamak daha iyidir.

Meditasyon sorunları

Önceki adımları takip ettiyseniz, meditasyonu çok daha kolay bulmalısınız. Yine de sorunlar her zaman ortaya çıkabilir, bu yüzden düzgün meditasyon yapamazsınız. Bunlar en yaygın olanlardır:

1. Zaman yok
Meditasyon yapmaya zamanın olmadığını mı düşünüyorsun? Başlamak için 5 dakikadan fazla sürmenize gerek yok. Bu kısa sürenin sonunda kendinizi rahatlamış hissedecek ve sonrasında tekrar daha iyi performans gösterebileceksiniz. Sonunda, bu şekilde zamandan bile tasarruf edeceksiniz. Ve dürüst olalım mı? 5 dakika daha az erteleyin veya akıllı telefonunuza bakın ve zaten vaktiniz var.

2. Çok fazla düşünce
Birçok yeni başlayan için mücadele eden bir başka yaygın sorun, tekrarlayan düşüncelerdir. Belki bu durumu daha önce yaşadınız: Meditasyon yapmak ve dikkatinizi tamamen tek bir şeye odaklamak istiyorsunuz.

Ancak sizi uzun süre meşgul eden ve dikkatinizi dağıtan rahatsız edici düşünceler her zaman vardır. Bu tamamen normaldir. Bu düşüncelerin ortaya çıktığını kabul edin ve bilinçli olarak onları bir kenara itin, böylece arabuluculuğunuza odaklanmaya devam edebilirsiniz.

Bu teknik, kıskançlık, öfke ve kendinden şüphe gibi olumsuz düşünce kalıplarıyla başa çıkmak için de mükemmeldir. Bu düşünceler oldukça normaldir. Ama onları gerçekte ne olduklarını görerek güçsüzleştirebilirsiniz. Beyninizde üretilen ancak doğru olması gerekmeyen düşünceler.

Kendinizi bunun farkına varın. Ve şimdi bu düşüncelerle ne yapacağınıza karar verin. Düşüncelerinizin sizi yönetmesine izin veriyor musunuz yoksa düşüncelerinizi mi kontrol ediyorsunuz?

3. Her şey uykuya dalar veya karıncalanma
Arada sırada ortaya çıkan bir başka sorun da vücut parçalarının uykuya dalmasıdır. Örneğin, meditasyon yaparken ayağınız uyuyakalırsa, gerçekten can sıkıcı olabilir. Kendinize uygun bir pozisyon bulana kadar diğer oturma pozisyonlarını deneyin.

Meditasyonun amacı nedir?

1. Bilinçli olarak rahatlamayı öğrenirsiniz
Düzenli olarak meditasyon yapmanın üzerinizde birçok olumlu etkisi vardır. Her şeyden önce, çok bilinçli bir şekilde rahatlamayı öğrenirsiniz. Bu tekniği pratik yaparak hemen hemen her yerde kullanabilirsiniz. Parkta boş zamanlarınızda, kendinizi rahat hissettiğiniz bir kafede veya bir sonraki iş seyahatinizde tren veya uçakla.

2. Daha üretken olursunuz
Daha hızlı sakinleşmeyi, daha sonraki görevleriniz için pillerinizi şarj etmeyi öğrenir, daha iyi konsantre olur ve böylece verimliliğinizi arttırırsınız. İşte tam da bu yüzden giderek daha fazla yönetici meditasyonu öğreniyor.

3. Özgüveniniz artar ve strese karşı daha dirençli hale gelirsiniz
Düşüncelerinizi kontrol etmeyi ve kara kara düşünmeyi bırakmayı öğrendikçe, güven kazanacaksınız. Kendinizi olumsuz şeylerden uzaklaştırmayı öğrenirsiniz, strese karşı daha dirençli olursunuz ve böylece günlük yaşamınızda daha rahat olursunuz.

Meditasyon öğrenin: sonuç

Arabuluculuk bilinçli bir rahatlama biçimidir.

Meditasyonda tekrar ve düzenlilik önemlidir.

Haftada 1 saatten günde 5 dakika daha iyi.

Meditasyon, düşüncelerinizi daha iyi kontrol etmenize yardımcı olur.

Pillerinizi şarj ediyorsunuz.

Üretkenliğinizi arttırırsınız.

Sonuç, günlük yaşamda daha fazla özgüven ve dinginliktir.

Meditasyon öğrenmek herkes için uygundur