Yoga & Sağlık

Bu yolculukta bize katılın...

Çocuklarımız Neden Çocuk Yogası Yapmalı?

Yoga bir çeşit terapi yöntemidir. Çocuk yogası, çocukların hareket, sosyal, bilişsel, dil ve duygusal gelişimlerini desteklemek için kullanılması gereken önemli bir yöntemdir. Çocuk yogası, yaş gruplarına göre uygulama şekli olarak farklılıklar gösterir. 3-6 yaş grubu çocuklar için yoga, oyun ve hikâyeler ile iç içe olup 20 dakikalık bir süreyi kapsarken, 7-11 yaş grubu için 25-45 dakikalık bir süreyi kapsamaktadır.

Çocuk Yogası, çocuklardaki hayal gücünü, doğru nefes almalarını, esnekliklerini ve enerji dolu hallerini sürekli devam ettirmelerini sağlamaktadır. Hayal güçlerini kullanmaları okuldaki öğrenme becerilerini geliştirir ve enerjilerini doğru yöne yöneltmelerini sağlar.

Dünya Sağlık Örgütü, yogayı, ’Sadece bir hastalığın ya da rahatsızlığın olup olmaması değil, fiziksel, zihinsel, sosyal ve ruhsal olarak tamamıyla iyi olma hali’ olarak tanımlıyor. Çocuk yogası, sinir ve salgı bezlerini uyarır, iç organları düzenler. Bedene de,  aklına öğrettiği gibi esnekliği öğretir. Güç, esneklik ve koordinasyon becerileri sağlayarak, spor ve diğer fiziksel faaliyetler sırasında incinmeyi engeller. Çocuk kuvvetliyse denge ve esneklik kazandırır, denge ve esnekliğe zaten sahipse, ona kuvvet kazandırır.

Daha kolay öğrenme ve yeni şekillerde öğrenmek için olumlu düşünce ve motivasyonu kazanmayı sağlar. Yarışma stresi olmadan, kendileri ve çevreleri için farkındalık geliştirmeyi, kendilerini incelemeyi ve keşfetmeyi öğretir.

Konsantrasyon, odaklanma ve dikkati geliştirmeyi sağlar, böylece öğrenme becerileri gelişir.

Çocuk yogası bir keşif yolculuğu olan ve bu yolculukla birlikte çocuklara öz farkındalıklarını geliştiren bir zemin hazırlayan ve onları daha duyarlı bir hayat stiline teşvik eden bir yaklaşımdır. Yoga daha çok çocuğunun kendi zihin ve bedeniyle kalabildiği bir çalışma yöntemi olduğu için çocuğunuza bedenini ve doğayı fark edebileceği bir alan sunar. Ona birtakım bedensel duruşlar, meditasyon, nefes çalışmaları, oyunlar ve hikayeleştirmeler aracılığıyla doğadaki her şeye karşı saygı duymasını anlatır ve kendisini kimseyle kıyaslamamasını öğretir.

Çocuk Yogası çocukların vücut yapılarının esnekliğinin korunmasına neden olur. Bununla birlikte, kasların kuvvetlenmesine, konsantrasyonun ve yaratıcılığın artmasına ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir.

2 yaştan itibaren çocuklar yoga yapmaya başlayabilir. Bedensel ve zihinsel olarak en ideal dönemin ise 6-7 yaş olduğunu söyleyebiliriz. Ancak çocuğunuz yogaya ne kadar erken başlarsa o kadar çok faydalı ve verimli bir sonuç alır.

Anaokulunda yoga eğitimi almaya başlaması ona ileriki yaşamında büyük bir artı kazandırır. Çocuk yogası ile çocuklar eğlenirken, esneklik, güç, gevşeme ve konsantrasyon sağlanır.

Kısaca özetlersek Çocuk Yogasının Faydaları:

Fiziksel:

 • Sinir sistemini rahatlatır
 • Uyumayı kolaylaştırır
 • Sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur
 • Bedenlerindeki gerilimi azaltır
 • Kaslarını gevşetir ve rahatlatır

Psikolojik/ Zihinsel:

 • Konsantrasyonu ve odaklanmayı geliştirir
 • Stresi azaltır
 • Zihni rahatlatır
 • Kendilerini ifade etmelerinde yardımcı olur
 • Hayalgüçlerini geliştirir
 • Yaratıcılıklarını arttırır

Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın