Yoga & Sağlık

Bu yolculukta bize katılın...

Fasya Yoga Nedir?

Fasya yoga, fasya eğitimi ve yoganın bir kombinasyonudur . Esnekliğinizi ve gücünüzü artırabileceğiniz tam vücut antremanı sizi bekliyor .
Ne zaman fasya kasları, organları ve kemikleri bütün çevreler esnek ağ gibi bağ dokusu denir. Vücuttaki her şeyi bir arada ve yerinde tutar. Ön pano ağları olmasaydı, kendimizi basitçe yıkardık.
İdeal olarak, bağ dokusu esnek ve iyi nemlendirilmiştir. Bununla birlikte, fasya da birbirine yapışabilir – örneğin çok uzun süre oturmaktan, kötü duruştan ve aşırı eğitimden. Stres, yanlış beslenme ve yaş da liflerin sıvı kaybetmesine neden olur. Uzun vadede bu ağrı ve gerginliğe neden olabilir.

Bu nedenle, ön panonuzu düzenli olarak etkinleştirmek mantıklıdır. Bu, örneğin köpük haddeleme ile çalışır, yani ön pano silindiri ile eğitim. Veya fasya yoga ile. Rol, bu yaklaşımda da kullanılmaktadır. Ayrıca yoga ve aktif germe egzersizleri bağ dokusunu gevşetmeli ve esnek hale getirmelidir.

Fasya yoga nasıl çalışır?

Bir fasya yoga dersi 60 ila 90 dakika sürer. Bir dersin başında, bir farkındalık ve nefes alma egzersizi, gelmeyi kolaylaştırmalıdır. Bunu fasya yapılarını açmak için fasya rulolu ve rulosuz ısınma egzersizleri takip eder. Doku üzerindeki hafif basınç, dokuyu esnekleştirir ve daha karmaşık egzersizler için hazırlar.

Bir saatin ana kısmı, çeşitli yoga duruşları ve yerde ve ayakta dururken akışlardan oluşur . Bunlar denge egzersizleri olabilir , aynı zamanda güneşi selamlama ve savaşçılar gibi klasik asanaların çeşitleri olabilir . Esneme, yaylanma ve sallanma hareketleri yardımıyla gevşemek için çok hareketlisiniz. Fasya yogada vücudun hiçbir köşesi dışarıda bırakılmaz, böylece bir saat sonra tamamen gerilirsiniz. Bir seans, minder üzerinde hak ettiğiniz gevşeme egzersizleriyle sona erer.
Hatha veya Yin Yoga gibi klasik yoga tarzlarına kıyasla Fasya Yoga ile daha hareket halindesiniz. Ek olarak, Fasya Yoga her bireye daha duyarlıdır. İdeal egzersiz biçimleri yoktur. Herkes egzersizleri seviyesine, mevcut durumuna ve hareket açıklığına göre yapar.

Fasya yoga ne getiriyor?

Fasya yogasında, bağ dokunuzu ayırmak için aktif olarak çalışırsınız. Bu, daha nemlenmesini ve esnek kalmasını sağlar.

Bunun farklı etkileri olabilir:

• Fascia Yoga , diğer şeylerin yanı sıra besinlerin organlara taşınmasını kolaylaştıran kan dolaşımını destekler .
• Sen değiştirebilir duruş ve denge
• Fasya yoga, sırt ve eklem problemlerinin yanı sıra gerginlik ve kas dengesizliklerini hafifletebilir veya önleyebilir.
• Esnek fasya , kasların performansını artırabilir ve kasların yenilenmesini hızlandırabilir.
• Esnek bağ dokusu ile patlayıcı hareketler sizin için daha kolaydır, böylece fasya yoga ile atlama gücünüzü artırabilirsiniz.

Fasya yoga kimler için uygundur?

Fasya yoga, olabildiğince semptomsuz yaşamak ve yaşlılığa kadar esnek kalmak isteyen herkes için uygundur. Yoga tarzı ideal önleme eğitimidir . Mesleki durumlarından dolayı masasında çok oturan ve az hareket eden herkes ayakta ve uzanırken dinamik egzersizlerden yararlanabilir.
Ayrıca fasya yoga, performansını artırmak isteyen sporculara hitap ediyor . Kurslar, eğitimde aksi takdirde ihmal edilecek olan yeterli esnekliği sağlamak için ideal dengedir.
Bu tür yoganın odak noktası aktif esneme olduğu için, insan boşuna ruhsal unsurlar arar. Yoga felsefesi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Hatha veya Vinyasa dersi daha iyidir.

Fascia yogaya alternatifler

Fasya Yogası sizin için çok mu aktif? Daha fazla rahatlama mı arıyorsunuz? Ya da bölgenizde uygun bir kurs bulamıyor musunuz? O zaman bu alternatifler sizin için bir şey olabilir:

• Yin Yoga: Bu yoga tarzı tamamen esneklik, ancak pasif esneme ile ilgilidir. Duruşlar, on dakikaya kadar uzun süreler boyunca tutulur.
• Restoratif Yoga : Fasya Yogası çok yoğun olabilir. Onarıcı yoga ile daha fazla dinlenme ve rahatlama yaşarsınız. Egzersizler çok daha basit ve daha az dinamiktir.
• Iyengar Yoga : Iyengar Yoga’da rolden bağımsız olarak, kayışlar, bloklar ve yastıklarla çalışırsınız . Bu çok katı ve kontrollü yoga tarzı, esnekliği de güçlendirmeli ve artırmalıdır.

Sonuç

• Fasya yoga, köpük rulolu ve süngersiz fasya eğitimini dinamik yoga egzersizleriyle birleştirir.
• Odak noktası, bağ dokusunu ayırmak ve esnek hale getirmek için aktif germe üzerinedir.
• Fasya yoga, daha fazla esneklik ve güç için tam vücut egzersizidir.
• Yoga stilinin hareketliliği ve dengeyi artırması, gerginliği azaltması, eklem ve sırt problemlerini önlemesi ve performansı ve yenilenme yeteneğini geliştirmesi gerekiyor.
• Fasya yoga tüm seviyeler için uygundur ve diğer sporlar için ideal bir tamamlayıcıdır.