Yoga & Sağlık

Bu yolculukta bize katılın...

Yin Yoga Nedir?

Yin Yoga nedir?

Yin Yoga, yüksek oranda esneme ile karakterize edilen sakin ve yavaş bir tarzdır . Bir sonraki poza geçmeden önce bir pozda pasif olarak birçok dakika harcarsınız.

“Yin” terimi, Çin’in Yin ve Yang ilkesinden türetilmiştir. Yin, dişil, yumuşak ve pasif enerjileri temsil ederken, yang erkeksi, dinamik ve güçlü olanı yansıtır. Fiziksel düzeyde Yin bağ dokusudur ve Yang kaslardır. Buna göre Yin Yoga, sakin, pasif egzersizlerle bağ dokusunu yumuşatmakla ilgilidir. Aksine, Ashtanga veya Vinyasa Yoga gibi dinamik yoga tarzlarında Yang enerjisi baskındır.

Yin Yoga, çoğu yoga stili gibi Hatha Yoga’nın bir modifikasyonudur. Tarz 1970’lerde geliştirildi. Artık dünyanın her yerinde yin yoga dersleri var.

Yin yoga nasıl çalışır?

Bir yin yoga dersi 60 ila 75 dakika sürer. İlk meditasyondan sonra, dört ila altı duruş alınır ve her biri on dakikaya kadar tutulur . Bir sınıfın sonucu, sözde Savasana pozunda derin bir rahatlamadır .

Bir saatin ana kısmı, hatha yoga gibi diğer yoga stillerinde de bulunan asanaları içerir: öne eğilir, geriye eğilir, kalça açıcıları ve kıvrımlar. Güneş Selamlama ayrıca Yin sınıfının bir parçası olabilir. En büyük fark, Yin Yoga’da çok yavaş hareket etmeniz ve pozlarda kalmanız veya derin esneme yapmanızdır. Egzersizlerin çoğunu yatarak veya oturarak yaparsınız .

Dinamizm eksikliğine aldanmayın: Yin Yoga çok yorucu olabilir. Özellikle uzun süre tek duruşta kalmaya ve esnemeye alışkın değilseniz, hızla sınırlarınıza ulaşacaksınız. Yeni başlayan biri olarak, hemen yüzde 100 vermeyin, kendinize salıvermek için zaman verin ve yavaşça pozun derinliklerine inmeye cesaret edin.

Zaten diğer tarzlarda bilgili olan yogileri şaşırtacak şey: Yin Yoga’da başka egzersiz isimleri kullanılır. Örneğin sprinter veya düşük akciğer ejderha, güvercin Yin Yoga’da kuğu ve öne doğru eğilmiş oturma yeri tırtıl olarak adlandırılır.

Yin Yoga ne içindir?

Çin felsefesine göre, telaşlı hız, dinamizm ve güç testi ile karakterize edilen çok yang ağırlıklı bir dünyada yaşıyoruz. Yin Yoga, daha fazla yumuşaklık, yavaşlama ve salıverme yoluyla bir denge sağlamalıdır.

Yin Yoga, tüm vücut için kapsamlı bir esneme seansı gibidir . Çeşitli pozlarda kaslar, tendonlar ve bağlar birbirinden ayrılır. Birkaç dakika tuttuğunuzda, derinde yatan bağ dokusu gevşeyebilir. Kasları, kemikleri ve organları çevreleyen bağ dokusu gibi yapışkan fasya da gevşetilebilir.

Sonuç olarak şunları yapabilirsiniz:

• Dengesizlikleri telafi etmek,
• Gerginliği giderin veya önleyin,
• ortak hareketliliği teşvik etmek
• Tendonları ve bağları güçlendirmek,
• uzun vadede daha ekonomik ve sorunsuz hareket etmek,
• diğer sporlarda sakatlanma riskini azaltmak,
• diğer disiplinlerdeki performansınızı artırmak,
• vücut farkındalığınızı geliştirin.

Ayrıca Yin Yoga’nın meditasyona benzer şekilde zihin üzerinde sakinleştirici bir etkisi olduğu söylenir. Bir poz tutarken bilinçli olarak nefesinizle bağlantı kurabilir ve buraya ve şimdiye varabilirsiniz. Hatta bir çalışma 1 Yin Yoganın etkili bir anti-stres yöntemi olduğunu ve bu nedenle sağlığa faydalı olabileceğini bile gösterdi.

Yin Yoga kimler içindir?

Yin Yoga, stresli günlük yaşamla sakin bir denge arayan veya dinamik bir sporun tamamlayıcısı olarak arayan herkes için uygundur . Örneğin, güç veya dövüş sanatları yapıyorsanız veya Ashtanga yoga gibi aktif bir yoga tarzı yapıyorsanız, ara sıra yapılan bir yin seansı sizin için ideal olabilir. Esnekliğiniz üzerinde çalışır ve yol boyunca derin bir rahatlama bulursunuz.

Tamamen garipseniz, farklı asanaların varyasyonlarını yavaşça ilerletebilirsiniz. Bu bakımdan yeni başlayanlar bile Yin Yogadan faydalanabilir.

Fiziksel zayıflıklarınız varsa veya aşırı gerilmekte hızlıysanız, yaralanmaları önlemek için yoga hocasıyla bir saat önce konuşmak en iyisidir.

Sonuç
• Yin Yoga’da yavaş, pasif germe egzersizleri ön plandadır.
• Bir Yin yoga dersinin merkezi, her biri on dakikaya kadar tutabileceğiniz dört ila altı asanadır.
• Yoga tarzı hareketliliği teşvik eder, yapışkan fasyayı gevşetmesi, bağları, tendonları ve eklemleri güçlendirmesi ve vücudu ve zihni rahatlatması beklenir.
• Yin Yoga, tüm seviyeler için uygundur ve aktif spor için ideal bir dengedir.