Yoga & Sağlık

Bu yolculukta bize katılın...

Oksitosin: Sarılma hormonu vücudunuza ne yapar?

Oksitosin nedir?

Güvendiğiniz bir kişi cildinizi nazikçe okşarsa veya köpeğinizi kucaklarsanız, içinizde bir rahatlık hissi yayılacaktır. Sarılma hormonu oksitosin bundan sorumludur . Vücudun kendi haberci madde , amino asitler dokuz oluşan beyinde salınır: hipofiz bezi (hipofiz bezi) etkin maddeyi açığa bırakan ise hipotalamus, üretim alır. Oksitosin, doğrudan beyinde bir nörotransmiter görevi görür; bir hormon olarak vücuda kan dolaşımı yoluyla girer.

Oksitosin, kişilerarası ilişkiler kurmada merkezi bir rol oynar . Bağlanma hormonu olarak da adlandırılması sebepsiz değildir . Bu nedenle ilişkilere ve cinsel uyarılmaya olan güveni güçlendirir.

Oksitosin, anne-çocuk hormonu olarak en önemli işleve sahiptir : aktif bileşen doğumda doğumu tetikler ve sütün içeri girmesini sağlar. Bu nedenle tıbbi ortamda kadın hastalıkları desteklemek için de kullanılır. Ek olarak, oksitosin anne ile bebeği arasındaki yakın bağdan sorumludur.

Oksitosinin stresle baş etmede de rolü vardır . Hormon, kan basıncını ve kortizol seviyesini düzenler. Kortizol, stres hormonu olarak bilinir. Aşırı üretim veya kronik salınım sağlık sorunlarına yol açabilir. Oksitosin buna karşı koyabilir ve rahatlayabilir.

Oksitosin, serotonin, dopamin: mutluluk hormonlarına genel bakış
Oksitosine ek olarak, refahımızı sağlamak için birlikte çalışan başka hormonlar da vardır. Bunlar en önemli mutluluk vericiler ve etkileri (1):

Hormon

Oksitosin Sarılma hormonu güven ve bağlılık hissini arttırır, stresi azaltır
Serotonin Mutluluk hormonu ruh halini iyileştirir, endişe duygularını azaltır.
Dopamin Tahrik hormonu içsel dürtüyü ve motivasyonu güçlendirir Adrenalin ve noradrenalin Cesaret hormonlarıkısa vadeli, pozitif stres sağlar, konsantrasyonu ve harekete geçme istekliliğini artırır
Endorfin Enerji hormonları ağrı algısını engeller, motivasyonu güçlendirir
Feniletilamin Aşk hormonu Zevk duygusunu ve aşık olma hissini arttırır

Oksitosin vücutta ne yapar?

Oksitosinin vücutta çeşitli etkileri vardır. Çoğu, kısa bir süre için de olsa, olumlu duyguları tetikler. Çünkü oksitosinin yarılanma ömrü 4 ila 10 dakikadır. Bu, birkaç dakika içinde orijinal hormon miktarının yarı yarıya azaldığı anlamına gelir. Hoş etki, nispeten hızlı bir şekilde yeniden kaybolur.

Oksitosinin kucaklaşma hormonu veya bağlanma hormonu olarak adlandırılması sebepsiz değildir. Arkadaşça bir kucaklamadan sonra veya seks sırasında sizi iyi bir hisle şımartır.

Hoş duyusal algıların tetiklediği beyin, haberci maddeyi serbest bırakır. Oksitosin, merkezi sinir sistemi yoluyla bir nörotransmiter görevi görür. Kişilerarası iletişime daha açık bir şekilde daha açık hale gelecek ve daha hızlı güven inşa edeceksiniz . Oksitosin sayesinde kucaklaşacaksınız. (2)

Seks sırasında, özellikle orgazm sırasında daha fazla miktarda oksitosin salınır ve bu da hoş hissi artırır.

Oksitosin ayrıca sizi daha rahat ve özgüvenli hale getirir . Nedeni: etken madde, stres hormonu kortizol üretimini engeller ve aynı zamanda ödül sistemini harekete geçirir. Yabancıların önünde bile rahatlama ve rahat hissetme olasılığınız daha yüksektir. (3)

Oksitosin bir hormon olarak doğumda önemli bir rol oynar . Diğer şeylerin yanı sıra, emeği tetikler ve sözde süt enjeksiyonunu sağlar. Erkekler de oksitosinden faydalanır: Hormon, doğurganlıklarını olumlu yönde etkileyebilir .

Çalışmalar, kronik oksitosin eksikliğinin obezitenin bir nedeni olabileceğini göstermiştir. Hormon yağ yakmada önemli bir rol oynar ve diğer haberci maddelerle birlikte daha tok hissetmenizi sağlar. Araştırmacılar bu nedenle oksitosinin kilo vermenize yardımcı olabileceğini öne sürüyorlar. (5)

Oksitosinin daha az anlamlı bir etkisi, idrar miktarı üzerindeki etkisidir. Ancak oksitosin vücutta hızla parçalandığı için bu etkinin önemi yoktur.

Oksitosinin Avantaj ve Dezavantajları

Oksitosinin sağlıkla ilişkilendirilmesinin bir nedeni vardır. Bağlanma ve sarılma hormonunun olumlu özellikleri şunlardır:

 • Stresin azaltılması
 • Ödül sisteminin etkinleştirilmesi
 • Empati ve güveni güçlendirme
 • Aidiyetin güçlendirilmesi
 • Doğum ve emzirme döneminde destek
 • Anne-çocuk ilişkisinin güçlendirilmesi
 • Erkeklerde doğurganlığı teşvik etmek

Öte yandan, oksitosinin olumsuz yanları da var: Çalışmalar, yüksek oksitosin seviyelerinin rekabet duygusunu artırabileceğini göstermiştir . Test kişileri, kendilerine verilen gruba daha güçlü bir şekilde ait olduklarını hissettiler ve onları yabancılara karşı hararetle savundular. Bu nedenle hoş bir aşinalığın dezavantajı dışlamadır. Araştırmacılar, anne ile çocuk arasındaki yakın bağdan oksitosinin sorumlu olduğu gerçeğinde bu aşırı sadakatin bir açıklamasını görüyorlar. Bu nedenle rekabet, koruyucu içgüdüden kaynaklanabilir. (6)

Oksitosini nasıl artırabilirsiniz?

Oksitosin, hoş duyusal algının bir sonucu olarak salınır . Daha iyi hissetmek istiyorsanız beyninizi kolayca kandırabilirsiniz. İşte sizi kucaklaşmaya götürecek şeylerin bir listesi:

 1. Sarılmalar
 2. Sarılma
 3. seks
 4. Evcil Hayvanlar
 5. Lezzetli yemek
 6. Hoş müzik
 7. Sevdiklerinizle değişim
 8. Kalp hediyeleri yapın
 9. Övgü dağıtın
 10. Kişisel bakım rutinleri
 11. meditasyon
 12. küvet
 13. sauna
 14. Masajlar

Sonuçta, çok basit: Sevdiğiniz daha fazla şeyi yapın – o zaman kendinizi iyi hissetme duygusu kendiliğinden gelir.

Tavsiyemiz: Sağlıklı ve dengeli beslenme, refahınızın anahtarıdır. Vücudunuza her gün optimal miktarda besin sağlayın.

Sonuç

 • Oksitosin, sarılma hormonu, bağlanma hormonu ve anne-çocuk hormonu olarak bilinir.
 • Diğer haberci maddelere ek olarak oksitosin, refahımızı artırdığı için mutluluk hormonlarından biridir.
 • Oksitosin, doğrudan beyinde bir nörotransmiter görevi görür ve olumlu bir his uyandırır.
 • Oksitosin hormonu esas olarak doğum öncesinde, sırasında ve sonrasında rol oynar.
 • Hoş duyusal algılarla tetiklenen oksitosinin etkisi ortaya çıkar: Stresi azaltır, ödül sistemini harekete geçirir ve böylece refahı sağlar.
 • Oksitosin, kişilerarası güveni ve empatiyi güçlendirip gevşetebilir, ayrıca kendine güveni artırabilir.
 • Fazla oksitosin rekabete ve dışlanmaya neden olabilir.
 • Oksitosin seviyeleri, farklı duyuları harekete geçiren ve size hoş gelen şeyler yapılarak yükseltilebilir.