Yoga & Sağlık

Bu yolculukta bize katılın...

Iyengar Yoga Nedir?

Iyengar Yoga sadece sıkı bir rehberlik altında uygulanır.

Iyengar Yoga, 30’lu yıllarda Hintli guru BKS Iyengar tarafından geliştirilen bir yoga yönüdür. Duruşlar ve nefes egzersizleri geleneksel türetilen Hatha Yoga . Özel özellik, yardımcıların ek kullanımıdır . Iyengar Yoga, kemerler, yastıklar, bisikletler ve bloklar gibi çok çeşitli ekipmanlarla çalıştığı için bilinir. Aletler, yogilerin fiziksel egzersizleri (asanalar) tam olarak yapmalarını desteklemeye yöneliktir.

Odak noktası açıkça sağlık yönündedir. Doğru duruş sıkı bir şekilde kontrol edilir. Iyengar Yoga sadece sıkı bir rehberlik altında uygulanır. Öğretmenler her zaman öğrencilerine yakından bakar ve gerekirse düzeltici eylemde bulunur. Öğretim tarzı, benzer şekilde yapılandırılmış Ashtanga Yoga’yı anımsatıyor – daha zorlu yoga yönlerinden biri.

Daha pratik ve etkili bir yoga programı arayanlar, örneğin duruşlarını iyileştirmek için, Iyengar Yoga ile paralarının karşılığını alabilirler. Eğitim genellikle seyrek odalarda veya spor salonlarında yapılır. Meditasyon, ilahiler ve dinamik akışlar gibi ruhsal unsurlar olmadan yapmalısınız.

Iyengar Yoga nasıl çalışır?

Genellikle 90 dakika süren Iyengar yoga dersinde çeşitli nefes alma ve fiziksel egzersizler yapılır. Bunlar, Hatha Yoga’nın geniş repertuarından gelir: 14 nefes tekniği ve yaklaşık 200 asana mevcuttur.

Her derste öğretmen anahtar bir konu seçer ve buna uygun alıştırmalardan bazılarını seçer, örneğin köprü , öne eğik oturma veya omuz desteği. Bunlar temel olarak denge, esneklik ve gücü destekleyen statik pozlardır. Bunu desteklemek için çeşitli yardımlar kullanılır.

Ders yapısı açıkça yapılandırılmıştır ve dört aşamadan oluşur:

1. Varış ve ısınmak basit nefes teknikleri ve harekete asanas yoluyla
2. Ayakta dururken yapılan egzersizlerle vücudun aktivasyonu
3. Ayakta, otururken ve uzanırken asanaların sağlamlaştırılması
4. Gevşeme ters duruşlar, nefes egzersizleri ve son yogasal derin rahatlama savasana yoluyla vücuda

Iyengar Yoga’da hangi yardımcılar var?

Iyengar Yoga, kaynakların yogasıdır. Hem ısınma hem de derinlemesine uygulama için geniş bir ekipman yelpazesi kullanılmaktadır. Doğru infazın desteklenmesi ve yaralanmaların önlenmesi amaçlanmıştır . Özellikle esneme pozları belirli araçlar yardımıyla yoğunlaştırılabilir, bu da eğitimi daha da etkili hale getirir.

Aşağıdakiler arasından seçim yapabilirsiniz:

• Kemerler
• bloklar
• Bolster
• Yoga çarkı
• Örtmek
• yastık

Yardımların güzel bir yan etkisi: Yeni başlayanlar veya fiziksel kısıtlamaları olan yogiler bile kolayca zorlu duruşları benimseyebilirler.

Iyengar Yoga ne getiriyor?

Iyengar Yoga sağlık odaklı ve bütünseldir : Mümkün olduğu kadar uzun süre yaşamsal yaşayabilmek için beden ve zihin güçlendirilmelidir.

Aşağıdaki olumlu etkiler Iyengar yogaya atfedilir:

• Iyengar Yoga, çekirdekteki postüral kasları, özellikle de derin kasları güçlendirir.
• Düzenli uygulama ile dengesizlikler, gerginlik ve sırt problemleri önlenebilir.
• Esnekliğinizi ve dengenizi geliştirebilirsiniz.
• Yoğun germe egzersizleri fasyayı gevşeterek kasların performansını artırabilir ve kasların yenilenmesini hızlandırabilir.
• Nefes egzersizleri zihni gevşetmeye ve stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

İpucu: Burada rahatlamak ve gevşemek için 9 yoga egzersizi bulacaksınız!

Iyengar Yoga kimler içindir?

Iyengar Yoga, hem yeni başlayanlar hem de ileri düzey yogiler için uygundur . Sıkı kontrol altında eğitim, cahil öğrencilerin bile etkili bir şekilde pratik yapabilmesini sağlar. Ayrıca, fiziksel kısıtlamalara rağmen yoga yapmak isteyen herkese faydalıdır.

Yüksek düzeyde disipline ve öğretmenlerin katı bakışlarına alışmanız gerekir, ancak her dersin ardındaki verimlilik birçok insanı cezbeder.

Yoga felsefesi hakkında daha fazla bilgi edinmek, meditasyon pratiğini derinleştirmek, ruhsal olarak büyümek veya dinamik olarak matın üzerinde akmak isteyenler Vinyasa Yoga veya Jivamukti Yoga ile daha iyi durumda.

Sonuç
• Iyengar Yoga’da geleneksel asanalar çeşitli yardımlar kullanılarak eğitilir.
• Yoga tarzı sağlık odaklıdır ve öğretmenin sıkı rehberliği altında gerçekleşir.
• Statik duruşlar, esnekliği ve dengeyi güçlendirmeli ve teşvik etmelidir.
• Odak noktası her zaman doğru duruş ve mümkün olan en etkili uygulama üzerinedir.
• Iyengar Yoga’da manevi unsurlardan kasıtlı olarak kaçınılır. Odak noktası fiziksel ve nefes egzersizleridir.
• Iyengar Yoga, tüm seviyeler için uygundur. Yardımlar sayesinde fiziksel kısıtlamalarla bile katılabilirsiniz.
Makale Kaynakları

Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın