Yoga & Sağlık

Bu yolculukta bize katılın...

Vinyasa Yoga nedir?

Vinyasa Yoga: Akıştaki dinamik yoga tarzı hakkında her şey

Vinyasa Yoga nedir?

Vinyasa Yoga, Hatha yoga’nın bir modifikasyonudur . Daha statik ve canlandırıcı Hatha yoga tarzının aksine, bir Vinyasa sınıfı çok dinamiktir. Asanalar denilen fiziksel egzersizler bireysel olarak yapılmaz, ancak akan hareketlerle birbirine bağlanır. Stilleri birleştiren unsurlardan biri nefes almaktır: Hatha Yoga’da olduğu gibi, Vinyasa Flow’daki egzersizler nefes ile eşzamanlı olarak yapılmalıdır.
“Vinyasa” terimi eski Hint dili Sanskritçe’den gelmektedir. “Vi” “belli bir şekilde” ve “nyasa” “koymak, koymak, yatmak” anlamına gelir. Yani Vinyasa Yoga’daki hareketler belli bir şekilde bir araya getirilir. Her yoga öğretmeni tam olarak nasıl karar verir, Vinyasa Yoga’yı bu kadar özel yapan şey budur: Hiçbir ders aynı olmak zorunda değildir. Sabit bir dizi egzersizin olduğu Ashtanga Yoga’nın aksine, Vinyasa özgür, yaratıcı bir tarzdır.
İpucu: Yorucu bir Vinyasa Yoga akışından sonra, yeterince içmeniz önemlidir. Yoga sırasında vücutta ısı üretilir. Sıcak günlerde bile, vücudunuza nazikçe davranmanız ve onu soğuk suyla korkutmamanız iyi olur.

Vinyasa Yoga nasıl çalışır?

Vinyasa Yoga, üç temele dayanmaktadır:

 1. Hareketler ve nefes alma eşzamanlı olarak akışı : Dinamik asanalar, Ujjayi nefesi adı verilen kontrollü bir nefes alma tekniği ile birleştirilir. Prensip, hareketlerin her zaman nefesi takip etmesidir, tersini değil.
 2. Her şey akış halindedir : Vinyasa Yoga’da bir duruştan diğerine giden yola asanaların kendileri kadar dikkat edilir.Tüm unsurlar birbirine bağlıdır ve bu da bir akışla sonuçlanır.
 3. Vinyasa Yoga yaratıcı ve ücretsizdir: Yinelenen asanalar vardır, ancak sabit egzersiz dizileri yoktur. Yoga öğretmenleri akışlarının tasarımında tamamen özgürdür, böylece her zaman yeni eğitim uyaranları alırsınız.
  Bir tipik Vinyasa yoga sınıfı , genellikle 60 ve 75 dakika arasında sürer, birkaç dizisinden oluşur:
  Başlangıçta, öğretmen genellikle sınıfın kısa bir meditasyon veya nefes egzersizinin parçası olarak durduğu bir sloganı duyurur. Güneşi selamlama veya bunun bir çeşidi genellikle ısınma görevi görür . Bunu, her zaman farklı şekilde tasarlanabilen gerçek akış izler. Her öğretmenin kendi kişisel tarzı vardır. Odaklanmaya bağlı olarak güçlendirme veya hareketlilik ön planda veya kollar, omuzlar ve göğüs veya kalçalar gibi belirli vücut kısımlarının eğitimi olabilir.Savasana ile biter.
  Vinyasa Yoga ne getiriyor?
  Vinyasa Yoga, ” hareket halindeki meditasyon ” olarak kabul edilir . Dinamik asanaların nefes alma ile senkronizasyonu sizi bir tür meditasyon durumuna sokmalıdır. Düşünceleri daha kolay salıverebilir ve buraya ve şimdiye, minderin üzerinde ulaşabilirsiniz. Bu, Vinyasa Yoga’yı iyi bir farkındalık uygulaması yapar ve ayrıca vücut farkındalığını güçlendirebilir.
  Vinyasa Yoga’nın diğer olası etkileri:
  • Özellikle omurga çevresindeki eklemleri, tendonları ve bağları harekete geçirirsiniz, böylece gerginliği ve diğer şikayetleri hafifletebilir veya önleyebilirsiniz.
  • Dengenizi ve denge duygunuzu birçok asana ile eğitiyorsunuz.
  • Vinyasa Yoga vücuttaki kaslarınızı, özellikle de merkezdeki derin kasları güçlendirir .
  • Dinamik hareketler kardiyovasküler sistemi çalıştırır ve dayanıklılığınızı artırır.
  • Vinyasa Yoga hareketliliğinizi artırabilir ve fasiyal dokuyu gevşetebilir.
  Vinyasa Yoga kimler içindir?
  Vinyasa Yoga temelde tüm seviyeler için uygundur. Bununla birlikte, hızlı tempolu bir sınıfta, daha önce deneyimi olmayanlar yetişmekte zorlanabilir. Sizin için başlangıç kursu iyi bir fikirdir. İdeal olarak , bir vinyasa akışına katılmadan önce güneşi selamlama konusunda ustalaştınız ve bazı temel asanaları biliyorsunuz .
  Bir vinyasa yoga sınıfı çok yorucu olabilir. Egzersiz yapmak ve ter atmak istiyorsanız, doğru yere geldiniz. Tekrar tekrar yeni şeylere dahil olmaktan ve bedeninizi ve zihninizi sınırlarını zorlamaktan keyif almalısınız.
  Vinyasa Yoga, her zaman meditasyon yapmak isteyen, ancak statik oturma tarafından ertelendiğini hisseden herkes için de uygundur. Akışında yapabilirsiniz temizlemek için başını ve bilinçli derin nefes alın.

Vinyasa Yoga için alternatifler
Vinyasa Yoga sizin için çok dinamik veya yaratıcı mı? Daha sakin veya daha yapılandırılmış bir yoga stili mi arıyorsunuz? O zaman bu talimatlardan biri size daha uygun olabilir:
• Hatha Yoga : Hatha Yoga’da bilinçli nefes alma ile bağlantılı fiziksel egzersizlerin güçlendirilmesi ön plandadır. Yoga tarzı, Vinyasa Yoga’ya kıyasla sakin ve oldukça durağan. Akan sekanslar olmadan bireysel pozlar arasında geçiş yapılır. Bir Hatha yoga kursunda en önemli temelleri öğreneceksiniz – yeni başlayan biriyseniz ideal.
• Ashtanga Yoga: Ashtanga Yoga, Vinyasa Yoga’ya benzer, ancak sabit kurallara bağlıdır. Her saat ara vermeden ve hızlı değişen değişikliklerde tekrarlanan altı egzersiz dizisi vardır. Bu yoga stili, yapı ve performans optimizasyonunun önemli olduğu ileri düzey yogiler için daha uygundur.
• Power Yoga : Power Yoga, Ashtanga Yoganın bir çeşididir, sadece buradaki egzersizler uygulayıcının seviyesine uyarlanmıştır. Bu bakımdan, bu yoga tarzı bir ara formdur – Ashtanga’dan daha az düzenlenir, ancak Vinyasa kadar yaratıcı ve akıcı değildir.
Sonuç
• Vinyasa Yoga, nefesle senkronize dinamik, akıcı hareketlere odaklanır.
• Bir Vinyasa yoga sınıfının merkezi, yaratıcı bir yoga akışı, yani bir dizi farklı asanadır.
• Her Vinyasa sınıfının farklı bir odak noktası vardır. Öğretmen her akışı özgürce tasarlayabilir, böylece her seferinde yeni dürtüler alırsınız.
• Yoga tarzının güçlendirici bir etkisi vardır, denge ve dayanıklılığı harekete geçirir ve eğitir.
• Vinyasa Yoga tüm seviyeler için uygundur, ancak birkaç temel bilgi hızlı tempolu bir akışı takip etmeye yardımcı olabilir.
Vinyasa Yoga, minder üzerinde egzersiz yapmak isteyen ve “hareket halindeki meditasyon” yoluyla engelleyici düşüncelerden kurtulmak isteyen herkes için doğru şeydir.