Yoga & Sağlık

Bu yolculukta bize katılın...

Yeni Başlayanlar İçin Yoga

İlk yoga dersiniz için her şey

Yoga terimini duyduğunuzda aklınıza gelen ilk şey, en çılgın pozlarda düğümlenen ve dengelenen insanlar mı oluyor? Bunlar yıllardır yoga yapan gelişmiş yogilerdir. Bunları ilham kaynağı olarak görebilir veya bu görüntüleri çabucak unutup bunun yerine kendinize odaklanabilirsiniz. Yoga, vücut, zihin ve ruhu birbirine bağlamaya odaklanan Hindistan’dan felsefi bir öğretidir . Asanalar denilen mat üzerindeki yoga egzersizleri bunun ayrılmaz bir parçasıdır ve bu amaca ulaşmanın yollarından biridir. Aynı zamanda yoga egzersizleri mükemmel bir temel egzersizdir ve koordinasyonunuzu ve esnekliğinizi geliştirir. Ayrıca zihinsel olarak size yardımcı olurlar. Yeni başlayanlar için yogada, yavaş ve basit egzersizlerle başlarsınız. Böylece önce hareketliliğinizi test edersiniz ve beden farkındalığınızı ve nefes alma ile hareket arasındaki bağlantıyı eğitirsiniz . Yogada yaptığınız bu bilinçli beden bilincinden her spor dalında yararlanıyorsunuz.

Yeni başlayanlar için hangi yoga stili uygundur?

Hangi stille başlayacağınız, ne istediğinize bağlıdır. Yogada yeni başlayanlar için her yönün seçenekleri vardır . Çoğunlukla sakin bir şey ister misin? O zaman yin yogayı deneyin. Stüdyolar genellikle restoratif dersler veya ekstra sessiz saatler sunar. İle vinyasa akış veya Güç Yoga gerçekten bir ter atın. Bireysel derslerin tam olarak nasıl tasarlandığı öğretmenlere ve muhtemelen stüdyonun tam yoga tarzına bağlıdır. Yoga derslerinizin çoğunda, öğretmenin grupla uyumlu bir hızda yaptığı egzersizleri uygularsınız. Asanalar ve sıraları haftadan haftaya değişebilir. Birçok Hot Yoga ve Asthanga stüdyosunda durum farklıdır . Aynı sıra genellikle her hafta orada uygulanır. Tüm yoga yönergelerinin ortak yanı , aynı egzersiz repertuarından alınmasıdır . Ders türü, hızı ve alıştırmaların sırası farklı tarzlarda farklıdır. Yeni başlayanlar için hiçbir stil genellikle yogadan daha fazla veya daha az uygun değildir. Yapılacak en iyi şey, kendinize temelde ne istediğinizi sormak ve sonra denemektir. Yoga sizin için eğlenceli olmalı. Ancak: Kutunun dışında düşünmek ve beğenmediğinizi düşündüğünüz bir şeyi denemek zarar vermez. Belki kendinizin yepyeni bir yönünü keşfedeceksiniz. Ve konfor bölgesini terk etmek asla zarar vermez.

Yeni Başlayanlar İçin Yoga – Başlamanın en iyi yolu nedir?

1. Nedeninizi bulun. Rahatlatıcı yin yogadan spiritüel Kundalini’ye ve güçlü yoga egzersizlerine kadar, özellikle büyük şehirlerde neredeyse tüm akla gelebilecek yoga türlerini bulacaksınız. Kendinize neden yogaya başlamak istediğinizi ve yeni başlayanlar için bir yoga dersinde veya bir stüdyoda hangi kriterlerin sizin için önemli olduğunu sorun . Kriterlerinize uyan yoga stüdyolarını seçin ve hedefinize uygun bir stil seçin.

2. Bir yoga stüdyosu bulun. İlk denemeleriniz için bir yoga stüdyosu bulmak en iyisidir. Bu, özellikle yeni başlayanlar için yogada mantıklı. Başkalarıyla daha eğlencelidir ve nitelikli bir öğretmenin rehberliğinde, anlamlı ve grubun seviyesine göre uyarlanmış bir sekans uygulayacaksınız. Bir şey yolunda gitmezse, öğretmen size yardımcı olacak ve bir şey uymadığında uygulayabileceğiniz varyasyonlar verecektir.

3. Rutininizi bulun. Bazen yoga en başından itibaren eğlencelidir. Ama bazen değil. Mantıksal: Bir şeyi ne kadar iyi yapabilirseniz, o kadar eğlenceli olur. İlk ders mükemmel değilse pes etmeyin. Egzersizlere alışmak ve dersleri daha pratik bir şekilde geçmek için zaman ayırın. Bir ay boyunca haftada 2-3 kez yoga yapmak size stilin, öğretmenin ve stüdyonun size uygun olup olmadığı konusunda fikir verecektir . Değilse: başka yerde deneyin.

4. Gerçekçi olun. Baş dayanağı, lotus pozisyonu veya diğer süslü pozlar yeni başlayanlar için yoga değildir. Bir gün kalkıp maraton koşmazsın çünkü hep koşmak istedin. Bunun ters gitme ve kendine zarar verme olasılığı çok yüksek. Yoga stüdyosunda hangi kurs seviyesinin size uygun olduğunu sorun ve önce tavsiyeye uyun.

5. Kendinizi karşılaştırmayın. Olduğundan daha kolay geliyor. Ama dürüst olmak gerekirse, neden kendinizi yeni başlayanlar için yoga ile yıllardır yoga yapan biriyle karşılaştırmalısınız? Ya da diğer yeni başlayanlardan daha iyi hissediyor musunuz, çünkü yıllarca süren bale deneyimi sayesinde uykunuzda dengeleyici bir hareket yapabilirsiniz? Kendinizle kalın ve deneyiminize odaklanın. Diğer spor dallarında olduğu gibi burada da şu geçerlidir: Her vücut farklıdır. Ve bu da öyle.

6. Dikkatli olun. Yogaya yeni başlayan biri olarak her şeyi yavaşça ve yavaşça deneyin. Çok fazla itmek ve istemek burada yersizdir . Arada bir gerçekliği kontrol edin: İyi hissediyor musunuz? Tüm eklemler hala sağlıklı pozisyonda mı? Hiçbir şey acıtmıyor mu? Pozisyon size mantıklı geliyor mu? Öyleyse, rahatlık bölgenizin sınırlarına gidebilir ve asana için biraz daha derine inebilirsiniz. Yogadan önce yemek yerken de kısıtlama uygulayabilirsiniz: son ana öğününüzle yoga dersiniz arasında yaklaşık 3 saat olmalıdır. Sıcak bir şeyler içmek daha iyidir – mide ve ruh için iyidir. Ilık su bunu yapar. Ama çay çok daha lezzetlidir.

7. Kendinizi baskı altına almayın Egzersiz yapmak için çok zayıf değilsiniz veya yürümek için çok yavaş değilsiniz. Başlangıçta – belki daha uzun – köpeğin aşağı bakacak şekilde bacakları tam olarak uzatılamayabilir. Ama bu önemli değil. Yeni başlayanlar için yoga mükemmel bir esneklik eğitimidir. Güç veya dayanıklılık antrenmanında olduğu gibi, her egzersizin sizin için de işe yarayan bir çeşidi vardır . Bir şey işe yaramazsa ne yapabileceğinizi yoga öğretmeninizle konuşun. İlk dersin heyecanı biter bitmez ve temel egzersizleri öğrenir öğrenmez, yoganın gücü ve esnekliği geliştirmenin yanı sıra iyi hissettirdiğini fark edeceksiniz. Yoga sırasında telaşlı bir tempo yoktur , nefesinizle ve bedeninizle konsantre olarak çalışırsınız ve kendinize düşüncelerinizin dinlenmeye geldiği ve esaslara konsantre olabileceğiniz bir alan yaratırsınız.

8. Stüdyo yerine online dersler. Stüdyoya gidip 60 veya 90 dakikanızı matta geçirmek istemiyorsunuz, ama hemen başlamak mı istiyorsunuz? Önemli değil, o zaman evde uygulayabileceğiniz basit bir akış bulun – 5, 10 veya 50 dakika farketmeksizin. Ama burada da aynı şey geçerli: Yogaya yeni başlayanlar için özel olarak uygun bir şey bulun . Süslü pozlar yok, zıplama yok, ama önce yavaş ve kesin. Bu arada: öne veya arkaya doğru eğilmek, yanlış yaparsanız omurganıza ve omurlararası disklerinize aşırı yük bindirebilir. Evde yeni başlayan biri olarak, bu nedenle dikkatli olmalı ve yalnızca yararlı olanı yapmalısınız.

Yeni başlayanlar için yoga egzersizleri

Yogaya yeni başlayan biri olarak, hemen hemen her yoga dersinde meydana gelen ve kısmen birbiri üzerine inşa edilen egzersizlere daha yakından bakmanızı tavsiye ederiz. Görünüşte kolay hareketlerle bile , incelik ayrıntıda gizlidir ve egzersize yakından bakmak faydalı olacaktır. Yoga Serimizde 10 asanayı detaylı olarak anlattık.

Yeni başlayanlar için yoga: sonuç

Yoganın kökenleri Hint öğretimine dayanır Yoganın temelleri beden, zihin ve ruhu birbirine bağlamakla ilgilidir. Yoga egzersizlerine asana denir Yeni başlayanlar için yoga, kendinizi ve ihtiyaçlarınızı dinlemeniz anlamına gelir Baskı yapmadan başlayın ve gelişmiş egzersizlere başlamadan önce yoganın temellerini içselleştirmeye çalışın.