Yoga & Sağlık

Bu yolculukta bize katılın...

Göz Yogasının Faydaları

Günlük hayatta ekrana çok fazla maruz kalmak çeşitli göz problemlerine yol açabilir. Bunların başında ise göz yorgunluğu ve kuruluğu gelir. Sürdürülebilir şekilde gerçekleştirilen göz yogası hareketleri sayesinde göz yorgunluğu problemi azaltılabilir.

Göz yogası, göz kaslarını hedef alan ve onları güçlendirmeye yönelik bir egzersizlerden oluşmaktadır. Göz kuruluğu ve ağrılarına iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmış, göz hareketini destekleyen tüm oküler kasları çalıştıran ve sonuç olarak uygulayanların daha iyi görüş sağlandığını ifade etmektedirler. Göz yogası yaparak göz kaslarını sıkılaştırıp, ardından da kasları gevşeterek göz kaslarındaki esnekliği artırmaya ve daha iyi odaklanmaya yardımcı olur.

Göz yogasının faydaları

Bilimsel olarak göz yogasının astigmat, miyop ve hipermetrop gibi görme kusurlarına iyi geldiğine dair bir bilgi olmasa da genellikle uygulayan kişiler tarafından daha iyi bir görüş sağladığı söyleniyor. Genellikle uygulanan tedaviye destek sağlaması amacıyla önerilen göz yogasının pek çok olumlu etkisi de bulunuyor. Bunlar;

  • Göz kaslarını geliştirerek daha rahat odaklanma sağlar.
  • Göz tansiyonunun ilerlemesini yavaşlatır.
  • Kronik göz kuruluğuna iyi gelir.
  • Katarakt ameliyatından sonra iyileşmeyi hızlandırır (normal hayatta uygulamıyorsanız ameliyattan hemen başlamanız uygun olmayabilir, doktorunuza danışınız).
  • Kan akışını destekleyerek gözaltı morluklarının belirginliğiniz azaltır.
  • Göz kaslarının gevşemesine yardımcı olur.

Amerikalıların %60’ından fazlası göz yorgunluğu, bulanık görme, kuru gözler ve ekran süresiyle ilgili diğer sorunları yaşıyor. Sağlık uzmanları, her 20 dakikada bir bilgisayarınızdan bir mola vermenizi ve yatmadan önce mavi ışıktan kaçınmanızı önerir, ancak çalışan biri için bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır. Stres, yorgunluk, kuru hava ve parlak ışığa maruz kalma da göz yorgunluğunu artırabilir. Bu durumda uzun süre ekrana maruz kaldığınızda iyi bir alternatif olarak göz yogasına

Göz yogası egzersizleri görüşünüzü iyileştirebilir

Düzenli uygulama ile bu egzersiz şekli görüşünüzü iyileştirebilir ve gözlerinizi sağlıklı tutabilir. Örneğin, International Yoga Journal’da yayınlanan 2018 tarihli bir araştırma, glokomlu kişilerde stresi ve göz içi basıncını azaltabileceğini öne sürüyor. Bir mumun alevine veya diğer nesnelere mümkün olduğunca uzun süre bakmayı içeren bir teknik olan Tratak, özellikle etkili görünüyor.

International Yoga Journal’da yayınlanan 2020 tarihli bir araştırmaya göre ise, yogik göz egzersizleri makula kalınlığını da artırabilir. Bu kez bilim insanları, göz yogasının sağlıklı bireyler üzerindeki etkilerini araştırdı. Denekler kan basıncında, göz içi basıncında, retina kalınlığında ve maküler kalınlıkta önemli gelişmeler yaşadı. Bu faydaları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da çoğu çalışma umut verici sonuçlara sahiptir.

Göz yogası göz yorgunluğunu azaltabilir

Journal of PhysicalTherapyScience’ın haberine göre, bir çalışmada, bu egzersiz şekli lisans öğrencilerinde göz yorgunluğunu azalttı. Denekler haftada iki kez sadece 60 dakika göz yogası yaptılar. İki ay sonra, kontrol grubuna göre göz yorgunluğunda daha fazla azalma olduğunu bildirdiler.

Başka bir çalışmada da benzer sonuçlar vardı. Altı hafta boyunca göz yogası egzersizleri yapan öğrenciler, göz yorgunluğunda önemli bir azalma yaşadılar. Araştırmacıların belirttiği gibi, göz yogası ekstraoküler kasların etkinliğini artırabilir.

Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın