Yoga ve Dans

Dans yogası, akıcı hareketi müzikle birleştirerek yoga pratiği yapan bir yoga tarzıdır. Yogiler, bir davulun veya ilahinin ritmi kadar basit olabilen müzikle ritim içinde asanalar gerçekleştirecek veya yoga DJ’lerinin festivaller ve dersler için ürettikleri gibi tam grup müziği veya bir kayıt kadar karmaşık olabilir. Özellikle Hindistan’dan dünyaya yayılmış bu akım ile kişinin aynı anda yoga duruşlarını da birleştirerek yüksek bir farkındalık ve ruh seviyesine çıkması hedeflenir.

Genel anlamda Yoga Dans uygulamaları, meditasyon ile şifalandırma ve güzellik merkezlerinde ise fit bir vücuda erişme yöntemi olarak kullanılmaktadır. Diğer yandan özellikle modern dans ile birleştirilmiş sınıflarda alışılmış modern dansı da etkileyen yoga duruşlarının dans performansına uyumlandığı görülür.

Dans ve akıcı hareket, yoganın faydalarını deneyimlemenin eğlenceli, korkutucu olmayan bir yoludur ve aynı zamanda yoginin hareket yoluyla yaratıcı ifadeye sahip olmasına olanak tanır.Akıcı hareket, müzik ve ritmin birleşimi, yogilerin yoga uygulamalarında yaratıcılığı ifade etmelerinin bir yolu olarak giderek daha popüler hale gelmiştir. Dans yogası yapmak çok dikkatli bir duruş geliştirir, çünkü yogiler sınıftaki müziğin sık sık değişebilen ritmine göre hareket edebilirler, uyum sağlayabilirler.

Dans yogası, her yaştan yoginin uygulayabileceği, her yaşa ve yeteneğe uygun sonsuz hareket ve müzik tarzları sunan çok yönlü bir yoga şeklidir. Müziğin hareketle birleşimi yüzyıllık bir geçmişe sahiptir. Ancak bu kavram yogada giderek daha popüler hale gelmiş, Amerika Birleşik Devletleri’nde yoga festivallerinin artmasının ardından günümüze kadar zirve noktasına ulaşmıştır. Birçok yoga stüdyosu canlı müzik eşliğinde dans yoga seansları sunmaktadır.Yoga asanaları ve dans ruhuyla, özümüzle birleşmeye götüren yumuşak ve güçlü akışları olan bu sistem yoğun bir deneyim fırsatı yaşatmaktadır. Akışlar fiziksel çaba için değil, bütünsel bir oluş haline davet ediyor ve bunun yollarını sunmaktadır.

Yogadansta tüm vücudu olduğu kadar, gözleri, boynu, kalçaları, ayak duruşlarını, omurgayı, nefes çalışmasını, mudraları (el duruşları), zihinde canlandırma çalışmasını, kalp merkezini ve ruhsal bağlantımızı kullanırız. Yani sahip olduğumuz her şeyi kullanırız. Her duruşla, her mudrayla, her nefesle ‘bir oluruz’. O duruş, o mudra, o tavır, o nefes ‘oluruz’.Her bir mudra müzik eşliğinde harekete bağlanır ve evrendeki bir enerji formunu (yin-yang, ha-tha enerji görünümleri) temsil eder. Her birimizin evrenin mikro düzeyde bir örneği olmamız gibi, bu enerjiler beden-zihin-ruh birliğinde dansın ahengi ile buluşur…

Özetle yogadans, yoganın dinamik-akıcı bir formudur. Beden, zihin ve ruhun neşeli birliğidir. Yoga duruşları (asanalar), Kutsal Hint dansları, Nritta ve Natya Yoga ve Trans Dansı içerir. Dansı yoga pratiğinin bir parçası olarak kullanan yoga stilleri arasında Buti yoga ve Hip Hip yoga bulunmaktadır.