Parkinson ve Yoga

Parkinson ve yoga özel ders program detayları en kısa zamanda eklenecektir…

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için bizi hemen 0530 640 02 32 numaralı hattımızdan arayabilirsiniz.

Yoga Terapi uygulamaları ile Parkinson hastalığını taşıyan bireylerin yaşam kalitelerinin güçlendirilmesi ve korunumuna dönük hizmet vermek mümkün olabilir. Zira, Yoga Terapi bireylerin yaşam boyu düşük ya da yüksek düzeyde seyreden işlevselliklerine rahatlıkla uyarlanabilir özellikli doğası itibarıyla, yaşam boyu esenlik ve iyi-oluşu besler.

Genel değerlendirmede, PH’nın gelişimsel sürecinde yoga terapi uygulamalarının kişiye özel yapılandırılmış içerikleri ile destek alanlarda aşağıda belirtilen kazanımlar görülebilir;

  • Hareket ve eylemin bilinçli yönlendirilmesinde artan farkındalık,
  • Uygun bedensel/postüral duruşun geliştirilmesi,
  • Karın, sırt ve kalça kaslarının güçlendirilmesiyle hareketliliğin yönetiminin kolaylaşması,
  • Kas sisteminin güçlenmesi ve dengenin gelişimine bağlı olarak düşme riskinin gerilemesi,
  • Esneklikte görülen artış,
  • Yükselen iyi-oluş hissinin beden-zihinde temellenişi,
  • Parkinson göstergelerini yumuşatan ve azalmasına destek veren gevşeme,
  • Nefesin etkin kullanım ve kontrolü ile beden-zihin etkileşiminin olumlu gelişimi,
  • Enduransın (Nefessiz kalma veya yorulma) azalması,
  • Sağlıklı kemik dokusunun korunumu ve desteklenmesi.

Sonuç olarak, yoga terapi desteği kişinin içe dönüşüne bir davet sunar. Bu yolla bedenin sağ ya da sol yanında yoğunlaşan semptomlar aracılığı ile içsel kimliğe ve içsel enerji akış düzenine dair farkındalık kazanmak, dolayısıyla ÖZ ile bağ kurmak mümkün olabilir.  Ve böylelikle, yoga terapi belki Parkinson hastalığını yenmek ve tam olarak ortadan kaldırmak için değil fakat kişinin kendisi ile yeniden nazikçe buluşması ve süreci daha yumuşak biçimde deneyimlemesi için sağlıklı bir zemin sunar.

Bireylerin yaşamlarında var olan stres kaynaklarını doğru olarak belirleyebilmeleri ve süreç boyunca bireysel dengenin sürdürülebilirliğini mümkün kılan stratejilerin neler olabileceğinin farkındalığına ulaşma Yoga’nın bedensel ve zihinsel teknikleri ile oldukça kolaydır.

Parkinson hastalığının bireye özgü farklılaşan görünümler taşıyan doğası ve çalışılan bireyin hastalığın hangi evresinde olduğu dikkate alınarak yönlendirilen Yoga Terapi uygulamalarında kişinin doğasına uyumlandırılarak tekniklerin özgün formları ya da varyasyonları kullanılabilir. İlerlemiş süreçlerde aşağıda yer alan tekniklerin sandalye, farklı ebatlarda minderler, kemer, blok vb. desteklerle çeşitlendirilmiş ve kolaylaştırılmış formları ile uygulanmasının tercih edilmesi, gerek uygulamanın verimini artırıcı

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.