Hamile Yogası

Bu sayfamız en kısa zamanda güncellenecektir…

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için bizi hemen 0530 640 02 32 numaralı hattımızdan arayabilirsiniz.

Hamile yogasına başlamak için fiziksel ve ruhsal sağlık tam olmalıdır. Bu doğrultuda yogaya doktor onayıyla başlanmalıdır. Doktorlar annelerin hamile yogasına gebeliğin 12. haftasından itibaren başlayabileceklerini söylemektedir. Diğer bir yandan yoga uzmanları ve doktor hamile yogasının haftada en az iki ders yapılmasını önermektedir.

Düzenli bir şekilde yoga yapmak yoganın tüm faydalarını hissetmek anlamını taşımaktadır.

  • Nefes, kan basıncı ve kalp atışlarını düzenleyerek anne adayını ve bebeği sakinleştirir.
  • Annenin vücudunda olup bitenleri anlamasını sağlar.
  • Doğru nefes alınmaya başlandığı için kan hacmi ve oksijen artar; bu da dolaşımı hızlandırır.
  • Anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirir.
  • Pelvis kaslarını, karnı, sırtı ve daha birçok kas grubunu güçlendirir.
  • Sezaryen doğum yapmak isteyen anneler için faydalıdır.
  • Ciğerlerin nefes kapasitesi artırır.

Dünya Sağlık Örgütü, yogayı, ’Sadece bir hastalığın ya da rahatsızlığın olup olmaması değil, fiziksel, zihinsel, sosyal ve ruhsal olarak tamamıyla iyi olma hali’ olarak tanımlıyor. Çocuk yogası, sinir ve salgı bezlerini uyarır, iç organları düzenler. Bedene de,  aklına öğrettiği gibi esnekliği öğretir. Güç, esneklik ve koordinasyon becerileri sağlayarak, spor ve diğer fiziksel faaliyetler sırasında incinmeyi engeller. Çocuk kuvvetliyse denge ve esneklik kazandırır, denge ve esnekliğe zaten sahipse, ona kuvvet kazandırır.

Daha kolay öğrenme ve yeni şekillerde öğrenmek için olumlu düşünce ve motivasyonu kazanmayı sağlar. Yarışma stresi olmadan, kendileri ve çevreleri için farkındalık geliştirmeyi, kendilerini incelemeyi ve keşfetmeyi öğretir.

Konsantrasyon, odaklanma ve dikkati geliştirmeyi sağlar, böylece öğrenme becerileri gelişir.

Hamile Yogası, 12. haftayı tamamlamış ve doktorundan sözlü onay almış tüm anne adayları için uygundur. Hamile yogası çalışmalarının sadece normal doğum yapacaklar için uygun olduğuna dair yanlış bir inanç vardır. Oysa bu çalışmalar sadece doğum ile değil, tüm gebelik süreci ile ilişkilidir. Sezaryen doğum yapacak anne adayları da, sağlıklı hissedecekleri çalışmaları mutlaka uygulamalıdır.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.